Seminár intuitívnej pedagogiky 9.-11.2.2018

Srdečne vás pozývame na Seminár intuitívnej pedagogiky s lektorom Dietrom Schwartzom, ktorý sa uskutoční 9. – 11. februára 2018 v priestoroch Súkromnej základnej školy waldorfskej v Bratislave.

Téma semináru je: Priestor a hranice vo výchove
Prihlásiť sa je možné do 4.2.2018

online prihláška

Dieter Schwartz (Nemecko) je kouč a mentor vzdelávania pedagógov, dlhoročný učiteľ na waldorfskej ZŠ, vysokoškolský učiteľ Alanus Hochschule Institut Manheim, hudobný skladateľ a dirigent.

Dietrov pohľad na tému Priestor a hranice vo výchove:

Aký význam majú hranice pre vývoj človeka? Hranice, ktoré sa týkajú života a smrti, fyzické hranice a hranice mentálne? Pozrieme sa na význam chráneného a bezpečného priestoru pre ľudský vývoj, nielen vonkajšieho, ale aj skrytého, vnútorného. Budeme sa venovať vplyvu dospelých na vývoj detí. Ako pôsobia psychické hranice a obmedzenia nás dospelých na vývoj detí? Ako vplýva orodičovanie (rodičovská starostlivosť) a bezpodmienečný priestor vnútri nás dospelých na vývoj detí? Dozvieme sa viac o tom, aký rodičovský a chránený priestor potrebujú deti rôzneho veku a aké sú primerané hranice v jednotlivých vekových obdobiach detí.

V rámci nových pojmov sa porozprávame o primárnom a sekundárnom svete, a o tom, ako vyzerajú hranice v týchto svetoch. Dieter nám k tejto téme ponúka pohľad na to, ako sa stratí primárny priestor a vzniká sekundárna sloboda. O význame primárneho – základného priestoru pre vývoj dieťaťa a o plynulom prechode do vnútornej – sekundárnej slobody…a my budeme so zatajeným dychom načúvať …

 

V októbri 2017 sa uskutočnil prvý zo série troch seminárov pre školský rok 2017/2018 s témou Ako sa človek učí? a okrem februárového seminára pripravujeme ešte seminár v júni (8.-10. jún 2018) so zaujímavou témou Nové deti, Aspergerov syndróm, autizmus.

Semináre sú určené pre:
– dospelých, ktorí hľadajú cestu ako viesť a vychovávať deti inak, ako boli
vedení a vychovávaní oni sami.
– rodičov, ktorých deti odmietajú tlak na výkon, rýchlosť spoločnosti,
neúprimnosť a pretvárku.
– pedagógov, ktorí si uvedomujú, že vedomosti nie sú to jediné, čo chcú
deťom ako dospelí do života vniesť.
– pedagógov, ktorí chcú pochopiť dnešné deti a priblížiť sa im.
– ľudí, ktorí cítia, že ak chcú zlepšiť svoje vzťahy, potrebujú zmeniť seba a
nie „druhých“.

Cena: 1 seminár – 85 eur.

Seminár bude tlmočený do SJ.