Poďakovanie

Milí účastníci, priatelia,

ďakujeme vám za účasť na februárovom seminári. Spoločné stretnutie s Dietrom a s vami bolo obohacujúce, podnetné, hravé i hĺbavé zároveň. V galérii nájdete fotky, ktoré zachytávajú dianie na seminári. Témou bol Priestor a hranice, hlbšie sme sa však zaoberali aj emóciami… S priestorom, hranicami totiž pocitový život a proces spracovávania pocitov veľmi súvisí…Takisto ako pochopenie pojmu slobody.

Časom prinesieme i zdieľanie témy v podobe textov, rozhovorov, príp. videa, na webe a aj na fcb stránke: intuitívna komunikácia

Ak by ste sa chceli podeliť o vaše zážitky zo semináru, či napísať postrehy k semináru, organizácii, téme, sme tomu otvorení.

Tešíme sa na júnové stretnutie v téme Nové deti, Aspergerov syndróm, autizmus. Už teraz pripravujeme s Dietrom webinár k nadchádzajúcej téme.

 

„Z rôznych dôvodov si nedovolíme prejsť procesom spracovávania pocitov. Čo sa ale stane, je, že pocity zostanú uložené v našom tele. Ak máme pocit, že nie sme dosť v bezpečnom prostredí, tak sme v tzv. funkčnom móde, kde by nás spracovávanie pocitov vyrušovalo. Alebo máme v sebe niečo ako „myšlienkovú chybu“, (že „hnevať sa nemá, chlapci neplačú, vždy vyrovnaná matka“, doplnila Lenka V.). Vtedy sa pocity nemôžu vybiť, pretože vo funkčnom móde je vedomie oddelené od tela. Uskladňujú sa v našom tele dovtedy, kým telo nedostane povolenie ich uvoľniť. A vtedy začne telo uvoľňovať aj veľmi staré pocity. 

V našej kultúre stretávame nevyvinutosť pocitového života. Pocity sú vždy tu a teraz. Aj tie, ktoré vznikli v minulosti, sú teraz.

Chránené prostredie je taký priestor, kde si môžem dovoliť byť sám sebou. Kde sám seba prežívam a nemusím preberať nejakú rolu. Ale vo väčšine spoločenstiev je to tak, že sa človek pohybuje alebo sa musí pohybovať v nejakej roli, aby tam mohol žiť. To je pre nás ľudí veľký rozdiel, či sa môžeme prežívať ako patriaci k spoločenstvu, alebo ohrození. Ako ľudia nie sme nastavení, že by sme mohli prežiť osamote. Obojstranná vzájomná komunikácia a prežívanie spoločenstva je pre nás rovnako nevyhnutná vec ako jedlo a pitie. „

Dieter Schwartz, seminár IP, voľný preklad